R-Game Story

View previous topic View next topic Go down

R-Game Story

Post by JaJe on Wed 19 Dec - 5:53:29

Multa lume mă tot întreabă cum am început să creez R-Game, de unde a început totul, de unde această pasiune pentru Call of Duty 4, cu ce m-am ocupat înainte de a face acest server etc..

Am decis să fac acest topic, să vă povestesc cum începe toată povestea.

2007:
Este anul în care apare Call of Duty 4, pe atunci am jucat doar Singleplayer-ul, neavând jocul original m-am mulțumit doar cu atât. Însă, ceea ce nu știam, este faptul că existau deja serverele cracked, neștiind acest lucru urma să îl descopăr abia în anul 2008.

2008:
Prima dată când am jucat Call of Duty 4 Multiplayer, a fost pe un server străin. Din păcate numai țin minte ce server a fost, sau de ce naționalitatea a fost. Tot ce țin minte, este că primul meci pe care l-am jucat, era harta Overgrown, Modalitatea de joc Free-for-All și că eram doar 8 jucători conectați în acel moment.

Tot în același an, am descoperit mulțumita prietenului nostru Google, site-ul Gametracker.com, ceea ce m-a ajutat sa descopăr serverele romanești, cum este -=SBA=-. Pe atunci, acel server era unul dintre cele mai populare servere din țară, acesta fiind mai tot timpul foarte aglomerat (uneori nu existau nici măcar sloturi libere).

2009 - 2010:
După ce am căpătat suficienta experiența în Call of Duty 4, și făcându-mi noi prieteni, l-am cunoscut pe Matei (în prezent XhiZors) pe serverul -=SBA=-. El s-a dovedit a fi cea mai buna prietenie pe Call of Duty 4 pe care l-am făcut vreodată. Am continuat să jucăm o perioada pe acel server până când, într-o zi am venit cu o propunere. Să ne facem propriul nostru clan & server. El a fost de acord, zis și făcut, m-am interesat cum să ne facem propriul server homemade. După multe căutări și tutoriale, am învățat în sfârșit cum să ne facem un server.

Urma să decidem numele clanului nostru. După mai multe tentative, ba V1P, ba X-Treme, am ajuns de acord să numim clanul nostru oficial "Xi" ("Xi" provenind de la numele lui XhiZors). Acesta fiind numele clanului DOAR pentru Call of Duty 4. Bineînțeles clanul nostru nu juca doar Call of Duty 4, dar și alte jocuri multiplayer care au suport LAN cum ar fi "Far Cry 2, H.A.W.X, Command & Conquer - Zero Hour, Split Second etc." Pentru acestă am mai creat un clan numit "J9" ("J9" provenind de la prima litera JaJe, iar 9 de la generația '90). Toate acestea având o legătura directa cu Hamachi. (VPN = Virtual Private Network)

Revenind, rolul meu principal în clanul Xi a fost să mă ocup de partea tehnica a serverului, eu fiind cel care hostează serverul Call of Duty 4, iar XhiZors de invitarea noilor membrii pe clanul nostru. Clanul nostru nu se baza pe war-uri aşa cum făceau celelalte clanuri. Era mai mult un server public.

(Câteva ScreenShot-uri făcute de XhiZors).

După un timp, încercând să învăț câte ceva nou legat de comenzile Call of Duty 4, s-a născut pentru o scurta perioada așa zisul "RPG MOD", Acest așa zisul mod, constă în high jumps, gravity, unlimited ammo, totul era pentru distracție, nu existau reguli. Mai jos vă voi atașa câteva videoclipuri care le am păstrat până în prezent.

Bineînțeles, după aceast mic mod creat, am decis să adaugăm încă un server, acel server fiind Modern Paintball Mod v.2.0. Din păcate la acestă nu am nici un video legat de acel server, în schimb am ScreenShot-uri.

(Majoritatea Screenshot-urilor de mai jos sunt ale lui Xhizors).

Într-o zi, în timp ce jucam un Free-for-All pe Ambush, XhiZors vine cu o propunere de fuziune cu un alt clan, clanul acela fiind [DTX]. Vestea m-a luat prin surprindere, și cei drept am fost sceptic în legătura cu noul parteneriat.

Atunci când am acceptat propunerea lui XhiZors, clanul nostru a devenit [DTXi] (Care exista și astăzi). Totul părea să funcționeze bine pentru început, aveam în continuare server normal și jucătorii noștri etc.. Asta pentru o perioada scurtă, deoarece adminii de la DTX au decis să facă serverele promod, ceea ce pentru mine nu ma încânta deloc, eu vroiam server normal, nu sunt adeptul war-urilor, și asa, ușor ușor clanul nostru Xi s-a destrămat. Jucătorii noștri fie au rămas la DTX, fie au abandonat complet clanul. XhiZors deasemenea a început sa aibă probleme cu calculatorul și a fost o perioada în care îl vedeam foarte rar pe Xfire pana când nu îl mai văd deloc.

Acesta a fost sfârșitul clanului nostru Xi. De atunci timp de un an, m-am lăsat complet de Call of Duty 4, dedicându-mi astfel timpul pentru alte jocuri.

2012: (luna Martie)
Eram în liceu, ultimul an, obișnuiam sa fac LAN-uri cu fostul meu coleg de clasa, în nici un caz Call of Duty 4. Asta până când mi-a propus în mod insistent sa jucam Call of Duty 4. Şi de atunci, zilnic jucam Call of Duty 4 cu el (1 vs 1) trezindu-mi astfel cheful de a juca Call of Duty 4 (Deci, lui ii se datorează ca mi-a dat acest impuls de a juca iar Call of Duty 4, și implicit de a face serverul R-Game).

Când nu era el, jucam pe serverul -=SBA=-. Spre surprinderea mea, serverul numai era popular "ca pe vremuri". Aşa că mi-a venit o idee, ce ar fi să aducem o schimbare la serverul care cândva a fost cel mai bun din țară?

Zis și făcut, mi-am făcut cont pe forumul lor și am început sa las mesaje, propuneri legat de aceasta schimbare (propunerea mea fiind adăugarea unui mod simplu care să permită la rândul lui adăugarea de hărți noi). Nu a durat mult ca deja am primit un răspuns de la unul dintre admini, acesta mi-a propus sa fiu admin pe -=SBA=- ceea ce nu ma așteptam deloc la așa ceva. Asa că am acceptat, nu puteam rata ocazia asta.

După primirea adminului, am cunoscut restul echipei de admini care era formata din: IKY (Ownerul), Lone Wolf (cel mai apropriat prieten lui IKY), *Logan*, & Tzar. După ce am discutat cu IKY în legătura cu propunerea mea, am primit toate drepturile necesare pentru a bagă acest mod (în general FTP).

Pentru prima data în istoria SBA-ului serverul rulează cu MOD și hărți noi. Parea totul frumos la început, dar acel mod (Warfare MOD) avea multe neajunsuri, serverul era numai UNRANKED, Nu te anunța atunci când ai obținut UAV/STRIKE/HELI. Şi multe alte. Spre dezamăgirea mea, am decis să renunț temporar la acel mod și sa găsesc o alta soluție.

Care alta soluție putea fi decât acela de a crea primul mod? Așa că m-am apucat "de învățat" cum se fac aceste mod-uri.

Primul mod creat de mine a fost "SBA Mod Warfare" care a fost în BETA pentru o vreme. Acela a fost începutul. De la acel mod am început sa adaug noi modalități de joc, noi scripturi, noi chestii etc.. pe care le regăsiți și pe R-Game Mod.

Noul mod a avut un succes răsunător, foarte multa lume le-a plăcut noua schimbare, și puțini au fost cei care au preferat vechiul SBA. Odată ce am văzut succesul acestui mod, am continuat sa lucrez la mod, în adăugarea de altor modalități de joc, hărți noi etc.. În total, pentru SBA am lucrat la doua versiuni; v.1.1 respectiv v.1.2, (versiunea BETA fiind considerata și v.1.0).

Aveam de gând sa lucrez la ultima versiune v.1.3 cu corectarea ultimelor buguri fără a mai adaugă nimic în plus. (Rețineți ca pe serverul SBA nu a fost niciodată cu arme noi). Dar atunci au apărut probleme, probleme la care m-au motivat sa renunț la SBA.

La câteva luni de când făceam parte din echipa SBA, am aflat ca de fapt IKY și în special Lone Wolf, sunt cu două fețe. Observasem ca IKY ba lasă serverul cu mod, ba îl scotea....nu ii dădea importanta mare, nici măcar FTP-ul numai aveam acces. La Lone Wolf, situația era și mai nasola, el păcălindu-mă că dorește să-mi cumpere o placa video pe care o aveam de vânzare. Dar s-a dovedit a fi un mare mincinos. Paguba nu a fost foarte mare, doar am trimis coletul degeaba, și s-a întors înapoi după doua săptămâni. Totuși, înainte de întâmplările acestea, *Logan* mă avertizase cu privința celor doi, și se pare ca a avut dreptate. El fiind cel mai afectat din cauza asta (Nu va pot dezvălui motivul) a părăsit și el SBA-ul. Cât despre Tzar, nu v-am spus multe, căci el abandonase de mult SBA-ul pe motivul ca a plecat în străinătate și ca numai joaca Call of duty 4.

Căt timp am fost pe SBA, mi-am făcut noi prietenii, la care și |ScarS|ReaperSS. El este Boss-ul clanului |ScarS| și bineînțeles un partener de încredere al R-Game.

Pe serverul -=SBA=- Mi-am cunoscut multi prieteni, însa păcat, MARE păcat de acest server și de admini neserioși. De aceea nici nu mă mira că SBA a ajuns ce este, mai tot timpul bate vântul pe acolo, rareori mai văd că se adună jucătorii la o partida. Din păcate asta e tristul adevăr, ce a fost a fost, viața mai departe.

(Acestea sunt câteva videoclipuri făcute pe când eram pe -=SBA=-)

2012: (luna Septembrie)
După o vara fierbinte în care numai făceam parte nici de SBA, nu avem nici un server, decid să o iau de la capăt, și de data asta să fiu independent.

Am lucrat două luni la noul server, Cel mai dificil a fost alegerea unui nume pentru noul server. Şi singurul lucru care mi-a venit în minte a fost R-Game...Romanian Game. Serverul a fost lansat oficial în ziua de 25 Octombrie 2012.

După destrămarea clanului Xi, Întâmplările nefericite pe SBA, m-am asigurat să fac un server UNIC în Romania care să includă următoarele: arme noi, noi scripturi, noi modalități de joc și chiar un sistem anti-furt la mod, Practic tot ce jucați astăzi pe R-Game.

2012: (luna Decembrie)
Pură coincidența sau nu, eu dețin un nou cont Xfire, pe când exista clanul Xi, aveam un alt cont vechi. Intru extrem de rar pe acel cont. Totuși, am intrat în luna Decembrie (numai știu data exactă) să vad ceva pe vechiul cont. Surpriza! îl vad pe vechiul prieten XhiZors, care și el, la rândul lui a intrat în același zi după mult timp în care a fost absent.

Exclamation ACEASTA PAGINA SE VA ACTUALIZA LA EVENIMENTE IMPORTANTE! Exclamation

R-GAME OWNER
R-GAME OWNER

http://r-game.masterforum.biz

Back to top Go down

Re: R-Game Story

Post by Mr.huSKY on Wed 19 Dec - 6:46:13

Hei,frumoasa poveste.Sunt sigur ca multi nu stiau ca tu si XhiZors a-ti pus o parte din bazele clanului DTXi sau cum te-ai apucat de "modat" servere.
Bine ca totul s-a terminat cu bine ca sa zic asa,poate o punem si de un nou clan... :) .
Mr.huSKY
Moderator
Moderator

Back to top Go down

Post by mateislmn on Thu 20 Dec - 10:24:01

Foarte tare povestea, nu pot sa cred ca inca mai ai videouri asa de vechi :))
mateislmn
Member of Honor
Member of Honor

Back to top Go down

Post by |ScarS|ReaperSS on Mon 24 Dec - 3:56:48

Ce clan mah ! EXISTA DEJA UNUL!!!! |ScarS| :)
|ScarS|ReaperSS
Member of Honor
Member of Honor

http://www.xfire.com/communities/scarscod4group/

Back to top Go down

Post by JaJe on Mon 24 Dec - 7:43:41

|ScarS|ReaperSS wrote:Ce clan mah ! EXISTA DEJA UNUL!!!! |ScarS| :)
Adica? stiu ca |ScarS| e clan, dar care e faza, ca nu inteleg Hmmm

R-GAME OWNER
R-GAME OWNER

Back to top Go down

Post by KatyNewbye on Tue 25 Dec - 1:48:29

Tare povestea.. :)
Eu cand prima data am jucat pe server-ul acesta l-am gasit pe gametracker si tot era prin octombrie cred :-? dar dupa aceasta nu am intrat pe calculator cateva luni.. dar acum l-am gasit iar si joc iar :D , nu mai tin minte cine m-a invatat prima data pe o harta sa joc Greed cu punctele alea verzi :D dar se incepea cu O cred..
KatyNewbye
Private First Class
Private First Class

Back to top Go down

Post by |ScarS|ReaperSS on Wed 26 Dec - 3:22:39

JaJe wrote:
|ScarS|ReaperSS wrote:Ce clan mah ! EXISTA DEJA UNUL!!!! |ScarS| :)
Adica? stiu ca |ScarS| e clan, dar care e faza, ca nu inteleg Hmmm

pai zicea husky ca poate o puneti si de un clan!
|ScarS|ReaperSS
Member of Honor
Member of Honor

http://www.xfire.com/communities/scarscod4group/

Back to top Go down

Post by JaJe on Wed 26 Dec - 3:38:47

Poate, dar va fi unul pentru R-Game Rambo

R-GAME OWNER
R-GAME OWNER

Back to top Go down